Připravujeme

Přihlášení

Razítka

030.jpg

Ediční činnost

2015-10_Pohlednice_314-303.jpg

Nákupní košík

 x 

košík je prázdný

Výkolejky ze stanice Pohořelice

V roce 2008 došlo v rámci rozšíření Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje k zastavení osobní dopravy na místní dráze z Vranovic do Pohořelic. Náš spolek se 14. prosince 2008 podílel na uspořádání slavnostního rozloučení s touto tratí, která byla následně využívána pouze pro nákladní dopravu. V roce 2012 byla regionální dráha Vranovice–Pohořelice úředně změněna na vlečku. Na základě této změny provedla Správa sdělovací a zabezpečovací techniky Brno demontáž přejezdového zabezpečovacího zařízení z trati a tří výkolejek z dopravny Pohořelice. Výkolejka je zařízení, které se na železnici užívá k zajištění aktivní boční ochrany. Jejím úkolem je vykolejit vozidla, jejichž jízda není dovolena nebo která se z důvodu nesprávného zajištění samovolně rozjela, a zabránit tak jejich ujetí na trať, případně ohrožení projíždějících vlaků. Výkolejky se zřizují na koncích manipulačních kolejích ve stanicích, dopranách i nákladištích. Hojně se vyskytují také v místech zaústění vleček, a to jak do kolejišť stanic a dopraven, tak přímo na širé trati. Dopravní kolej v Pohořelicích byla chráněna celkem čtyřmi výkolejkami, které vyrobila v meziválečném období firma Liberta Praha. Jednalo se o starší typ opatřený závěrnou tyčí a kontrolním zámkem. V Pohořelicích byla ponechána pouze výkolejka číslo 1 a jejím úkolem je zabránit případnému ujetí vozů, které tam nakládá místní kovošrot. Zbývající tři výkolejky číslo 2, 3 a 4 byly demontovány, a protože se při rekonstrukcích a přestavbách výhradně užívá již pouze nový typ výkolejky bez závěrné tyče, majitel pro ně již neměl uplatnění. Toto zařízení je prakticky nezničitelné a na místních drahách, kde dosluhuje, se nahrazuje novým typem jen výjimečně. Do muzejní expozice je tak lze zpravidla získat jen v případě velké rekonstrukce, případně při zrušení dopravny nebo nákladiště. Náš spolek, který má v depozitáři pouze nový typ výkolejky, se proto obrátil na Správu sdělovací a zabezpečovací techniky Brno s žádostí o odkoupení alespoň jedné výkolejky. Naší žádosti bylo vyhověno s tím, že vyřazované zařízení je možné odkoupit jako celek. Všechny tři výkolejky jsme převzali 16. srpna 2012. V našem depozitáři si ponecháme výkolejku číslo 3, o výkolejku číslo 4 projevili zájem naši kolegové ze spolku Kroměřížská dráha a výkolejka číslo 2 ozdobí expozici Železničního muzea Zlonice.

Více o akci „Rozloučení s tratí Vranovice–Pohořelice“ naleznete zde

Založeno: 23. března 1998
Počet členů: 43
Čestní členové: 6

Výbor spolku:

Předseda: Dušan Stolarik
Místopředseda: Ludmila Petrželová
Jednatel: Marek Říha

 

Technická sekce:

Pokladník: Jan Čiháček
Účetní: František Mikeš
Správce IT: Antonín Horák
Webmaster: Martin Vodák, Jiří Petržela