Připravujeme

Přihlášení

Razítka

038.jpg

Ediční činnost

2015-05_Pohlednice_433.002.jpg

Nákupní košík

 x 

košík je prázdný

Zemřel Miroslav Krejčí

Během příprav letošní sezony jízd zvláštních vlaků zasáhla naše členy a spolupracovníky velmi smutná zpráva. V pátek 10. února 2017 zemřel po těžké nemoci zakládající člen našeho spolku Miroslav Krejčí. Opustil nás ve věku 53 let po aktivním životě naplněném převážně službou na železnici, prací nejen v našem ale i v mnoha dalších spolcích a dlouholetém působení ve folklórním souboru Haná Přerov. Narodil se 20. září 1963 v Prostějově a převážnou část života prožil v obci Stražisko, ležící na trati bývalé Moravské západní dráhy. Možná právě pohled na projíždějící vlaky jej přivedl do řad modré armády. K tehdejším Československým státním drahám nastoupil v roce 1978 jako patnáctiletý a svou kariéru zahájil studiem oboru Mechanik motorových lokomotiv a vozů na Odborném učilišti v Olomouci. Po vyučení jej v roce 1981 zaměstnavatel zařadil jako mechanika motorových lokomotiv do správkárny brněnského lokomotivního depa. Jeho velkým snem však bylo lokomotivy řídit. Využil proto možnosti a od roku 1984 se stal pomocníkem strojvedoucího. Na této pozici začal sbírat zkušenosti a připravovat se na vysněnou profesi. V roce 1987 vykonal příslušné zkoušky a splnil tak všechny podmínky k tomu, aby mohl usednout na pravou stranu stanoviště lokomotivy. S motorovými vozy pak jezdil nejen na trati vedoucí přes Stražisko, ale i na ostatních lokálkách v okolí Chornic. V roce 1990 se po úspěšném absolvování další odborné zkoušky stal hrdým držitelem průkazu způsobilosti k řízení parních lokomotiv. Na jaře 1998 stál u vzniku našeho spolku, ve kterém aktivně pracoval při pořádání jízd zvláštních vlaků. Nezřídka během nich vykonával funkci strojvedoucího, popřípadě v roli pilota pomáhal cizím strojvedoucím, kteří se svou lokomotivou zavítali na chornické lokálky a neznali místní poměry. S rozvojem železniční nostalgie se stal členem nebo spolupracovníkem několika dalších spolků a po vzniku železničního muzea v Olomouci začal neúnavně pracovat i pro tuto novou instituci. Jeho posledním služebním působištěm se stala železniční trať Olomouc–Jeseník–Głuchołazy–Krnov– Opava –Ostrava, na níž jezdil s motorovými vozy řady 843 až do doby, kdy zákeřná nemoc začala usilovat o jeho život. Odchodem „Fíry Míry“ jsme ztratili skvělého přítele, rádce a skvělého spolupracovníka, který nám mnohokrát vypomohl na našich akcích. S Miroslavem Krejčím jsme se naposledy rozloučili v Nové obřadní síni města Karviná v pátek 17. února 2017.Založeno: 23. března 1998
Počet členů: 43
Čestní členové: 6

Výbor spolku:

Předseda: Dušan Stolarik
Místopředseda: Ludmila Petrželová
Jednatel: Marek Říha

 

Technická sekce:

Pokladník: Jan Čiháček
Účetní: František Mikeš
Správce IT: Antonín Horák
Webmaster: Martin Vodák, Jiří Petržela