Připravujeme

Slavnostní otevření železničního muzea Stará Turá

termín: sobota 30. září 2017

Mikulášská jízda CHŽK 2017

termín: neděle 3. prosince 2017

Razítka

Ediční činnost

Trať Brno–Letovice

televizní dokument z cyklu „Jihomoravské železniční tratě a nádraží“ (4. díl)
Česká republika 2010, délka 10 minut
režie Kamil Horký

Natáčení proběhlo 7. dubna 2010 na trati Brno–Letovice.

Zajímavým projektem soukromé televizní stanice Brněnská televize (BTV) byl dokumentární cyklus „Jihomoravské železniční tratě a nádraží“, realizovaný v průběhu první poloviny roku 2010. Jednotlivé díly pořadu se věnují deseti železničním tratím, nacházejícím se na území Jihomoravského kraje. Skutečnost, že jsou jednotlivé díly ve většině případů ukončeny v místě, kde příslušná trať překračuje hranici tohoto regionu, případně krátce za ní, je z železničního hlediska sice poněkud nezvyklá, ale kvalitu cyklu nijak nesnižuje. V pořadu jsou zastoupeny jsou nejen hlavní železniční koridory, ale také vybrané regionální tratě. Každým dílem provází diváky železniční historik, který má se popisovanou tratí zabývá nebo o ní již zpracoval nějaké dílo. V pořadu tak vystupují například Zdeněk Hájek, Ing. Alan Butschek nebo Ing. Mojmír Krejčiřík. Ke spolupráci na čtvrtém dílu pojednávajícím o železniční trati v úseku Brno–Letovice byl přizván i náš spolek. Tvůrci pořadu měli zájem o popis leteckého útoku na nádraží ve Skalici nad Svitavou, k němuž došlo na samém sklonku druhé světové války 1. dubna 1945, a o komentář k vývoji způsobu zabezpečení jízd vlaků na trati. V prvním případě byla příslušná část pořadu natočena před skalickou vodárnou, v jejíž stěně jsou dodnes patrné stopy po náletu. Část týkající se zabezpečovacího a sdělovacího zařízení se realizovala v našem depozitáři a do filmu se tak dostal řídící přístroj ze stanice Adamov, hradlová skříň stavědla 3 ze stanice Rájec-Jestřebí a tehdy stále ještě nedokončený hradlový přístroj z hradla Svitavy-Lány. Sdělovací zařízení zastoupil barvopisný telegrafní přístroj systému Morse, hlavní hodiny IBM, telefonní přístroj vzor 1909 nebo kancelářský zvonkový přístroj. O měsíc později jsme nás tvůrci pořadu oslovili znovu. Důvodem bylo onemocnění pana Krejčiříka, který měl komentovat třetí díl pořadu pojednávající o železniční trati z Břeclavi do Starého Města u Uherského Hradiště. Na postu průvodce touto částí jej tak nahradil zástupce našeho spolku. Všech deset dílů dokumentárního cyklu „Jihomoravské železniční tratě a nádraží“ uvedla Brněnská televize ve druhé polovině roku 2010.

Založeno: 23. března 1998

IČ: 68245483

Počet členů: 44

Čestní členové: 5

Výbor spolku:

Předseda: Dušan Stolarik

Místopředseda: Ludmila Petrželová

Jednatel: Marek Říha

Technická sekce:

Pokladník: Jan Čiháček

Účetní: František Mikeš

Správce IT: Antonín Horák

Webmaster: Radek Vitík, Jiří Petržela