Připravujeme

Slavnostní otevření železničního muzea Stará Turá

termín: sobota 30. září 2017

Mikulášská jízda CHŽK 2017

termín: neděle 3. prosince 2017

Razítka

Ediční činnost

Doktor Smrt I.

příběh z druhé řady televizního seriálu „Četnické Humoresky“ (21. díl)
Česká republika 2003, délka 70 minut
režie Antonín Moskalyk

Natáčení železničních scén proběhlo 11. července 2001 ve stanici Brno hl. n.

Jedním z divácky nejoblíbenějších projektů České televize jsou bezesporu „Četnické humoresky“. Seriál se zabývá osudy četníků z pátrací stanice v Brně a odehrává se ve druhé polovině třicátých let dvacátého století. Kriminalistické zápletky pro jednotlivé epizody, v nichž jsou zajímavým způsobem zkombinovány prvky detektivky a komedie, vycházejí ze skutečných kriminálních případů. Pro režiséra Antonína Moskalyka je v archivech našel autor námětu JUDr. Michal Dlouhý. K původní první řadě seriálu (díly 1–13) realizované v letech 1997–2000 přibyla záhy druhá řada (díly 14–26), jejíž příprava probíhala v letech 2001–2003. Ke spolupráci na druhé řadě byl na doporučení zástupce Českých drah, které pro brněnské studio České televize zajišťovaly historické vlaky, také náš spolek. Naše pomoc spočívala především v odborném poradenství při realizaci železničních scén, pro něž jsme také ve dvou případech zajistili také železniční personál v dobových stejnokrojích. Ve druhé řadě seriálu se železnice objeví dvakrát, a sice ve 21. a 25. díle. Epizoda 21 s názvem „Doktor Smrt I.“ pojednává mimo jiné o návratu Klaudie, dcery vrchního strážmistra Arazíma, ze Paříže do Brna. Železniční scény byly natáčeny 11. července 2001 na čtvrtém nástupišti brněnského hlavního nádraží. DKV Brno dodalo pro účely natáčení soupravu historických železničních vozů vedených parní lokomotivou 354.1217. Náš spolek zajistil výpravčího, vlakvedoucího a dva průvodčí ve stejnokrojích ČSD vzor 1934. Ve scéně příjezdu vlaku do stanice, která je zajímavým způsobem proložena záběry ze dvou současně probíhajících událostí příběhu, si kromě uniformovaného personálu zahrálo několik našich členů také v řadách dobového civilního komparsu. V pořadí 25. díl s názvem „Loupežník“ se odehrává na Podkapatské Rusi. Vrchní strážmistr Arazim v ní přijíždí vlakem do stanice Chust. Role tohoto nádraží se 12. září 2002 zhostila stanice Hlubočky na trati z Olomouce do Krnova. Hlavní roli si, alespoň z pohledu železnice, opět zahrála parní lokomotiva 354.1217 se soupravou vozů řady Ce. Náš personál opět obsadil pozice vlakvedoucího, průvodčího a výpravčího, který byl na zvláštní přání režiséra vystrojen pláštěnkou. Antonín Moskalyk se totiž narodil v právě Chustu a jako dítě dobu, v níž se seriál odehrává, pamatoval. Snažil se ji tedy vykreslit i do nejmenších detailů, které mu z ní uvízly v hlavě. Při práci na třetí řadě seriálu (díly 27–39) bohužel 27. ledna 2006 zemřel a na pozici režiséra ji tak musela dokončit jeho dcera Pavlína Moskalyková. V této řadě, realizované v letech 2005–2007, spolupracoval náš spolek pouze formou poradenství na díle s číslem 27 „Majlant“.

Založeno: 23. března 1998

IČ: 68245483

Počet členů: 44

Čestní členové: 5

Výbor spolku:

Předseda: Dušan Stolarik

Místopředseda: Ludmila Petrželová

Jednatel: Marek Říha

Technická sekce:

Pokladník: Jan Čiháček

Účetní: František Mikeš

Správce IT: Antonín Horák

Webmaster: Radek Vitík, Jiří Petržela