Připravujeme

Přihlášení

Razítka

103.jpg

Ediční činnost

2015-12_Rocenka_2014.jpg

Nákupní košík

 x 

košík je prázdný

Také nás najdete

Malá Paříž v éře první republiky

termín: sobota 29. září 2018
kód akce: 08-159
pořadatel: Městys Svitávka
místo konání: Svitávka
vozidla:
období: třicátá léta dvacátého století
razítko:

Na podzim 2018 se na mnoha místech v České republice uskutečnily oslavy stého výročí vzniku Československé republiky. Členové našeho spolku se v sobotu 29. září 2018 podíleli na organizování akce, kterou připravil městys Svitávka. Slavnostní odpoledne začalo ve 13.30 hodin výsadbou lípy republiky v parčíku, nacházejícího se na rozcestí ulic Mezimostí, Josefa Slavíčka, Sedláčkova a Svatopluka Čecha. Pro navození atmosféry první československé republiky jsme pro tento akt zajistili šest našich členů v historických železničářských stejnokrojích i dobových oděvech a dva členy Klubu policejní historie Brno v uniformách prvorepublikového četnictva. Československou armádu zastupoval člen spolku Čeští RAFáci ve stejnokroji poručíka letectva. Po projevech starosty a místostarostky městyse následovala státní hymna a vlastní zasazení národního stromu, k němuž byli přizváni i přítomní občané Svitávky. Poté se všichni zúčastnění seřadili do průvodu, který se odebral k úřadu městyse sídlícímu ve velké Löw-Beerově vile. V hale budovy se ve 14.30 hodin uskutečnila vernisáž výstavy „Malá Paříž v éře první republiky, Svitávka 1918–1938“. Název výstavy, na níž zapůjčil některé historické doklady a exponáty také náš spolek, odkazuje na přezdívku, kterou pro svůj bohatý kulturní a společenský život získala Svitávka právě v období první československé republiky. Oslavy zakončil koncert stylového orchestru Melody Gentlemen, zpestřený módní přehlídkou šatů let 1918–1938.

Založeno: 23. března 1998
Počet členů: 43
Čestní členové: 6

Výbor spolku:

Předseda: Dušan Stolarik
Místopředseda: Ludmila Petrželová
Jednatel: Marek Říha

 

Technická sekce:

Pokladník: Jan Čiháček
Účetní: František Mikeš
Grafik: Luboš Brant
Webmaster: Martin Vodák, Jiří Petržela